top of page

PRZYCHODNIA ZE SZPITALEM JEDNODNIOWYM

WARSZAWA-BIAŁOŁĘKA

FUNKCJA:       

ROK:             

LOKALIZACJA:             

INWESTOR:             

POWIERZCHNIA Pu:             

STATUS:

OPIEKA ZDROWOTNA       

2017          

WARSZAWA           

S.P.Z.O.Z. WARSZAWA-BIAŁOŁĘKA  

4 007 m2             

W TRAKCIE REALIZACJI

Przychodnia ze szpitalem jednodniowym na terenie dzielnicy Białołęka w Warszawie to wielofunkcyjny budynek, który ma służyć mieszkańcom liczącej ponad 115 tys. społeczności. Inwestycja zaplanowana przy skrzyżowaniu ul. Przykoszarowej z ul. Białołęcką obejmuje realizację 2- salowego bloku operacyjnego, 15 – łóżkowego oddziału szpitala jednodniowego, wielospecjalistyczną przychodnię, zakład rehabilitacji, dział diagnostyki obrazowej oraz izbę przyjęć.

 

Podczas kształtowania formy budynku nie bez znaczenia pozostała jej specyfika. Przychodnia z założenia ma służyć lokalnej społeczności i w imię tego kluczową kwestią było zaprojektowanie obiektu i jego najbliższego otoczenia w sposób przystępny dla przyszłych użytkowników. Głównym celem było uzyskanie przestrzeni o harmonijnym wyrazie, przywołującej skojarzenia ładu i spokoju. Regularna forma budynku, ujęta w  prostopadłościennej bryle, złagodzona została poprzez zaokrąglenie narożników oraz cofnięcie ostatniej kondygnacji. Elewacje wykończono z nieprzeziernego szkła w kolorze złamanej bieli a zaakcentowane kolorystycznie wejścia zdają się jeszcze bardziej zapraszać ludzi do środka.

 

Budzące nierzadko negatywne skojarzenia obiekty służby zdrowia skłoniły projektantów do zmiany myślenia na temat kształtowania przestrzeni i wyboru materiałów. Równie istotne, oprócz spełnienia wymogów technologicznych, było ukształtowanie przestrzeni w taki sposób, aby była ona przyjazna ludziom oraz zapewniała im intymność i spokój. Zastosowanie szczerych materiałów takich jak drewno, beton polerowany i szkło podnosi jakość projektowanych wnętrz. Jednakże istotny wpływ na ich charakter mają duże przeszklenia wprowadzające światło dzienne i oddech, co czyni je jasnymi i otwartymi.

Wobec głównej funkcji budynku, jaką jest opieka medyczna, projektowana architektura nie tylko umożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie, ale jest wyrazem nowoczesnego, budzącego zaufanie, przyjaznego oraz otwartego na pacjentów szpitala.

bottom of page