press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/5

PRZYCHODNIA ZE SZPITALEM JEDNODNIOWYM

WARSZAWA-BIAŁOŁĘKA

FUNKCJA:       

ROK:             

LOKALIZACJA:             

INWESTOR:             

POWIERZCHNIA Pu:             

STATUS:

OPIEKA ZDROWOTNA       

2017          

WARSZAWA           

S.P.Z.O.Z. WARSZAWA-BIAŁOŁĘKA  

4 007 m2             

W TRAKCIE REALIZACJI

Przychodnia ze szpitalem jednodniowym na terenie dzielnicy Białołęka w Warszawie to wielofunkcyjny budynek, który ma służyć mieszkańcom liczącej ponad 115 tys. społeczności. Inwestycja zaplanowana przy skrzyżowaniu ul. Przykoszarowej z ul. Białołęcką obejmuje realizację 2- salowego bloku operacyjnego, 15 – łóżkowego oddziału szpitala jednodniowego, wielospecjalistyczną przychodnię, zakład rehabilitacji, dział diagnostyki obrazowej oraz izbę przyjęć.

 

Podczas kształtowania formy budynku nie bez znaczenia pozostała jej specyfika. Przychodnia z założenia ma służyć lokalnej społeczności i w imię tego kluczową kwestią było zaprojektowanie obiektu i jego najbliższego otoczenia w sposób przystępny dla przyszłych użytkowników. Głównym celem było uzyskanie przestrzeni o harmonijnym wyrazie, przywołującej skojarzenia ładu i spokoju. Regularna forma budynku, ujęta w  prostopadłościennej bryle, złagodzona została poprzez zaokrąglenie narożników oraz cofnięcie ostatniej kondygnacji. Elewacje wykończono z nieprzeziernego szkła w kolorze złamanej bieli a zaakcentowane kolorystycznie wejścia zdają się jeszcze bardziej zapraszać ludzi do środka.

 

Budzące nierzadko negatywne skojarzenia obiekty służby zdrowia skłoniły projektantów do zmiany myślenia na temat kształtowania przestrzeni i wyboru materiałów. Równie istotne, oprócz spełnienia wymogów technologicznych, było ukształtowanie przestrzeni w taki sposób, aby była ona przyjazna ludziom oraz zapewniała im intymność i spokój. Zastosowanie szczerych materiałów takich jak drewno, beton polerowany i szkło podnosi jakość projektowanych wnętrz. Jednakże istotny wpływ na ich charakter mają duże przeszklenia wprowadzające światło dzienne i oddech, co czyni je jasnymi i otwartymi.

Wobec głównej funkcji budynku, jaką jest opieka medyczna, projektowana architektura nie tylko umożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie, ale jest wyrazem nowoczesnego, budzącego zaufanie, przyjaznego oraz otwartego na pacjentów szpitala.